10 životných právd, ktoré mi mama zabudla povedať

Autor: Ivana Nitranská | 21.4.2014 o 10:46 | (upravené 21.4.2014 o 22:35) Karma článku: 11,30 | Prečítané:  2585x

Od chvíle, keď som svojej poslednej a najväčšej múze venovala blogový výlev duše s názvom "Stala som sa mamou" ubehlo pol roka. Dôvod, prečo som si dĺžku toho času nestihla uvedomiť je asi rovnaký ako ten, prečo mi moja mama (tá najlepšia na svete) dodnes nestihla povedať mnoho vecí. A hoci moje dieťa v nasledujúcich slovách svoj život ešte nenájde, raz sa jej snáď hodia. Pre teba a pre moju dušu...Ak pre nič iné, potom preto aby si viac nemuseli povedať - toto by som urobila inak:-)

1. Necúvaj späť a nenaháňaj budúcnosť
Pretože sú príbehy, ktoré akosi nechcú "vykypieť z hrnca". A tomuto objavu absolútne nemusí predchádzať fakt, že vyvolený, ktorého si si osedlala v úlohe turbohriadeľového motora, aký má vrtuľník si na fejsbuku obzerá fotku svojej ex v rámci obedovej prestávky. Možno je to tým, že ľudí prirodzene trápia výčitky. Z toho, že sme urobili málo. Že aj v daždi môžes stáť dlhšie a môžeš to nazvať školou života. Už nejakú časť mojich nových dní datovaných od chvíľe, kedy som vo vlastnej wikipédii vyhľadala latinské slovíčko PARTUS akosi stabilizačne cítim, že moje dni sú na priamke. Hoci niektoré z nich z rôzneho dôvodu "nadskakujú". A keď sa niekde uprostred tej priamky staneš ženou jedného muža, musíš si byť iba istá, že hoci si druhou či treťou v poradí v rámci jeho "tajného denníka", bude ťa za ruku držať na zemi vždy, keď tá priamka opäť nadskočí. Pretože ani ty v tom príbehu nie si "nová" a tabuľu si od zaschnutej kriedy čistila mnohokrát. A čo bude ďalej nie je dôležité, pretože, keď večer zazvoní zvonec, začínaš odznova. Ži svoje dni, ako najlepšie vieš. Pretože ani jeden z nich sa nezopakuje.

2. Hľadaj šťastie, nie lásku
Pretože, ak hľadáš lásku, môžeš skočiť na lep tomu, kto hľadá na svojej vlastnej priamke "IBA" šťastie. Takže ak trápenie pretlmočíš do trpezlivosti, pochopíš, že je občas lepšie celé roky zabúdať, ako sa stať sám sebe terapeutom.

3. Nepátraj po tom, čo nechceš vedieť
Moja mama mi to naznačila, no nevtĺkla kladivom do hlavy. Bohužiaľ. Základom tohto môjho pravidla je jediný zákon, ktorý ty spoznáš najskôr od Majka Spirita - Nehas čo ťa nepáli. Takže, keď o niekoľko priamok ďalej vpíšeš do googlu heslo - ako sledovať niekoho tak, aby si to nevšimol - vymaž ho a radšej upeč bábovku. K životnej rovnováhe totiž cukor prispieva oveľa viac ako fakt, že, keď svojho milého spoznáš cez smsky a chat, ktorý bol adresovaný známej či neznámej slečne budeš tú rovnováhu pravdepodobne chcieť nájsť na ajurvédskom detoxikačnom pobyte v Indii, ktorý stojí veľa peňazí a neviem čoho ešte.

4. Ty si najdôležitejšia!
Základná mantra tvojho šťastia je iba o tebe. Pretože hoci budeš poznať definíciu pre binárny kód, spracuvávať chybové hlášky pre Microsoft a nakupovať do bezvedomia, žiť budeš až potom. Vo chvíľach, keď pochopíš, čo ťa robí šťastnou. A je celkom jedno, či ta to šťastie lapí do svojich osídiel pri klepaní rezňov pre milého. Jedno je dokonca i to, či ten rezeň spôsobí blaho jemu. Zásadným faktom bude, ako sa pritom cítiš ty sama.

5. Neporovnávaj ľudí a vzťahy
Metóda, ktorý Darwina viedla k vytvoreniu vývinovej teórie môže normálnych ľudí prinútiť reštartovať celý systém z dôvodu narušenia emočnej stability. Racionálne totiž táto všeobecná a bežne zaužívaná operácia nemá v sebe nič. Ver tomu bez toho, aby si k tomuto záveru dospela sama. Napríklad vo chvíli, keď pochopíš, že si skočila z dažďa pod odkvap pri výbere svojho "zákonitého". A to všetko iba preto, že celý svet tlieskal inému predstaveniu, ako tvoje srdce. Zákonitým sa stane iba ten, kto neporušuje tvoje vlastné zákony. Vzťah je to dovtedy, kým sa na neho vzťahuje v prípade potreby tvoja amnestia. Potom od neho utekaj a zabúdaj rýchlo a v dobrom:-)

6. All that glitters is not gold
Zásada prvá - uč sa cudzie jazyky, hodia sa ti vždy. Najmä keď ťa zaujme nejaký Don Chuan pri hotelovom bazéne vedľa pláže. Vtedy to pred tatom bezvýhradne zatajuj a vedz, že zrejme pôjde iba o chvíľkové očarenie z lesku niektorých polodrahkamov. Zásada druhá - nie je všetko zlato, čo sa blyští. Alebo (a toto mám ja ešte radšej) aj zlato časom zájde. Takže ešte predtým, než vďaka čaru svojich modrých očí otvoríš vitrínu s pokladom, poriadne si ho poobzeraj. Dlho. Budeš mať vždy toľko času, koľko si sama venuješ. Lebo každý jeden omyl by mal byť vyvážený faktom, že si pre to, aby sa nestal urobila maximum. A niektoré omyly, ktoré za to stáli budú následne písať tvoj životopis a tvoriť bibliu skúsenosti. Nech teda nemajú trpkú príchuť. Takže keď ťa známy mladík pozve na Vineu a bude sa gentlemansky usmievať, otvorí ti dvere na bielom športiaku a kúpi v Miláne tyrkysové nohavičky, opýtaj sa ho na to, či s tebou bude zdieľať aj svoju budúcnosť a potom si ležérne prehoď nohu cez nohu a čakaj...Skôr či neskôr odpoveď nájdeš. Potom sa zamysli znova a zistíš, akú odpoveď si naozaj chcela dostať.

7. Nehaň si ľud svoj
Túto zásadu sa snažím zaradiť medzi svoje dodnes. Akurát ja nežijem v príbehu, kde sú všetci, čo stoja v rade predo mnou navonok nedotknuteľní. I ja mám duševnú pivnicu plnú vecí, ktoré som už dávno mala pretriediť. Nerada predstieram šťastie a zásadne sa netvárim, že v mojej súkromnej bubline sa práve neschyľuje k vojne. A ak k tej vojne dôjde, zháňam Noemovu archu, ktorá ma ochráni hoci aj cez inzerát v Avíze. Múdry človek vie, že v každom človeku, vzťahu či rodine dýchajú aj zlozvyky a čierne body sa udeľujú na dennom poriadku. Zároveň však tuší, že tabuľa sťažností by mala stáť vždy na súkromnom pozemku. A na ten púšťaj iba tých, ktorí neutekajú vo chvíli, keď očakávaš potopu. Tým ostatným venuj len toľko slov o vlastných trápeniach, koľko "unesú".

8. Slová o iných sú iba slovami o tebe
Všetko, čo budeš hovoriť o iných, hovorí oveľa viac o tebe samej. Veľmi ťažko pochopíš život a deň iného človeka, ak ho sama nežiješ.

9. Materstvo je keď už nič nie je ako predtým
Nie je nič náročnejšie, ako to, že sa staneš matkou. A nech sa dni budú zdať akokoľvek neznesiteľné, znesieš ich veľa. A v konečnom dôsledku budú nádherné. Možno je dobré, že nemáš predstavu o tom, čo v deviatom bode píšem, pretože vo chvíli, keď to pochopíš, budeš držať v náručí zmysel svojho života.

10. Máš najkrajší úsmev na svete!
Usmievaj sa stále. Život je vtedy krajší. A nielen tvoj.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?